20 lipca 2018 (Piątek) godz. 20:15

 

Wystąpi:

Merijim Thoene (USA) - organy

 

Repertuar:

 

Codex Faenza #117 anon. ca. 1410-20

Ave Maris Stella

 

Girolamo Fuscobaldi (1583-1634)

Elevation from Missa dalli Apostoli

 

Domenico Zipoli (1688-1720)

Pastorale

 

Nicolas De Grigny (1672-1703)

Ave Maris Stella

• Ave Maris Stella Cantus firmus in pedal • Fugue a 4 • Duo • Dialogue sur les Grand Jeux

 

Louis Vierna

Meditation

 

Commissioned by MarijimThoene

Woman of the Apocalypse Crowned with Stars by Jiri Teml b. 1935

  

Commissioned by Marijim Thoene

 Habbakuk Opus 434 by Alan Hovhaness (1911-2000)

 

MARIJIM THOENE pochodzi z Kalifornii. Uzyskała tytuł licencjata na kierunku Muzyki Liturgicznej Konserwatorium Peabody, tytuł magistra w zakresie gry na organach na Uniwersytecie Kalifornii Południowej, zaś tytuł magistra i stopień doktora na polu muzyki kościelnej i gry na organach na Uniwersytecie Michigan. Studiowała także na Queen’s College i University College w Oksfordzie, Akademii Organowej w Pistoia we Włoszech oraz na Uniwersytecie w Salamance. Była kierownikiem muzycznym w kościołach w Baltimore, San Diego, Ann Arbor, Nowym Orleanie i w hrabstwie Oxfordshire w Anglii. Była także wykładowcą na Uniwersytecie w Nowym Orleanie oraz na uczelni Our Lady of Holy Cross College w Nowym Orleanie.

Marijn Thoene występowała z recitalami w Stanach Zjednoczonych, Niemczech, na Kostaryce, w Wenezueli, Anglii, Francji, Hiszpanii i Polsce. Jej płyty CD: Mystics and Spirits oraz Wind Song: Music for Organ and Flute zostały nagrane na organach Dobsona w Opactwie św. Józefa w St. Benedict, Luizjana. Obie uzyskały bardzo pochlebne recenzje krytyków.

Jej fascynacja ikonografią organową w średniowiecznych manuskryptach i renesansowych obrazach zaowocowała wykładami/ recitalami na Międzynarodowych Kongresach Średniowiecznych na uniwersytecie Western University w Kalamazoo, Michigan, na Uniwersytecie w Leeds oraz na Międzynarodowym Instytucie Instrumentów Klawiszowych na Uniwersytecie Michigan. Do jej ulubionych tematów należą “Dzikie bestie i łagodne stworzenia grające na organach w średniowiecznych manuskryptach.”

Marijn Thoene jest organistką i chórmistrzynią w Episkopalnym Kościele św. Łukasza w Ypsilanti, Michigan.