23 sierpnia 2019 (Piątek) godz. 20:15

 

Wystąpi:

Karol Gołębiowski (Belgia) - organy

 

Repertuar: 

Nikolaus Bruhns (1665-1697)
Preludium e-moll

Georg Böhm (1661-1733)
Chorał Vater unser in Himmelreich

Dietrich Buxtehude (1637-1707)
Passacaglia d-moll

Johann Sebastian Bach (1685-1750)
• Fantazja G-dur BWV 572
• PartIta sopra Sei grüsset, Jesu gütig BWV 768

Johan Helmich Roman (1694-1758)
Drottningholmsmusiken Suit Grave-Allegro-Lento-Allegro-Vivace

KAROL GOŁĘBIOWSKI

KAROL GOŁĘBIOWSKI Urodzony w Warszawie w 1954 roku, studiował pod kierunkiem J.Grubicha ( PWSM w Warszawie), L.Rogga (Konserwatorium Genewskie) i H. Verschraegena (Królewskie Konserwatorium w Brukseli), uzyskując najwyższe odznaczenia w swojej specjalności.
Jest laureatem międzynarodowych konkursów organowych w Monachium, Norymberdze, Brugge, Speyer i w Rzymie, co pozwoliło mu zdobyć międzynarodową reputację i stało się początkiem aktywnej kariery solistycznej. Artysta koncertował w najbardziej renomowanych salach koncertowych i świątyniach w kraju, w niemal wszystkich krajach europejskich, w USA i na Bliskim Wschodzie, biorąc udział w wielu prestiżowych festiwalach muzycznych, m.in.: Al Bustan (Bejrut), Bergen Festival, Berliner Festwoche, Besançon, Festiwal Flandryjski, a także w takich ośrodkach, jak Antwerpia, Arona, Brno, Bruges, Bruksela, Gandawa, Genewa, Hamburg, Helsinki, Jerozolima, Kijów, Kopenhaga, Londyn, Lozanna, Lucerna, Magadino, Marsylia, Monachium, Monaco, Moskwa, Nicea, Norymberga, Oslo, Paryż, Petersburg, Praga, Rouen, Rzym, Sorø, St.Maximin, Sztokholm, Stuttgart, Tulon, Turyn, Wiedeń, Wilno, Zurich....
Karol Gołębiowski dokonał licznych nagrań płytowych i archiwalnych dla wielu europejskich wydawców i rozgłośni, takich jak Autographe, BRT, Decca, Dux, EMI, Harmonia Mundi, Pavane, Polskie Nagrania, RTBF, RTL, Veriton, RTV Suisse Romande, SDR, Selene, Wifon, ZDF. Jego bogata dyskografia zawiera ponad 50 tytułów, wśród których znajdują się m.in.: Die Kunst der Fuge oraz wszystkie dzieła organowe J. S. Bacha,
J. Brahmsa i W. A. Mozarta, a także utwory J.Alaina, D.Buxtehudego, N.Bruhnsa, N.de Grignego, C.Francka, A.Guilmanta, F.Liszta, O.Messiaena, J.Reubkego, M.Regera, L.Vierna, Ch.-M.Widora i wielu innych.
Mieszkający od 1981 roku w Brukseli artysta był w latach 1991-2006 dyrektorem artystycznym i współzałożycielem Europejskiego Festiwalu Organowego.
Karol Gołębiowski jest profesorem Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach, gdzie prowadzi klasę organów w Instytucie Edukacji Muzycznej. W 2012 roku otrzymał stopień doktora, a w grudniu 2016 - doktora habilitowanego sztuk muzycznych.