12 lipca 2024 (piątek), godz. 20:15

Wystąpią:

Maciej Sikała – saksofon
Bogusław Grabowski (Gdańsk) – organy

Bogusław Grabowski (organy) i Maciej Sikała (saksofon) rozpoczęli współpracę w 2007 r. próbami, podczas których powstawał repertuar duetu. Niedługo potem zaczęli koncertować, spotykając się z bardzo pozytywnymi recenzjami ze strony słuchaczy. Wielokrotnie zapytywani o nagrania prezentowanej muzyki, zdecydowali się na nagranie płyty. Pierwsza „The Colours of Space” została nagrana w 2009 r. Duet składa się z dwóch instrumentów bardzo od siebie odległych brzmieniem i codziennym zastosowaniem. Samo połączenie organów kościelnych i saksofonu jest rzadkością, a wręcz precedensem w muzyce. Jednak w takim znakomitym wydaniu ten zestaw nie tylko nie razi, ale wręcz brzmi fantastycznie! Co więcej – artyści wspólnie i jednocześnie improwizują, co również jest rzeczą niezwykłą. Dlatego każdy ich koncert – a zagrali ich już setki – jest jedyny i niepowtarzalny. Bez względu na to, gdzie i dla kogo grają, ich muzyka zawsze przyjmowana jest z ogromnym entuzjazmem, a często nawet wzruszeniem. Jest to ten rodzaj twórczości, który łączy, a nie dzieli, jest ponadczasowy, ponadkulturowy, ponadwyznaniowy – uniwersalny w najlepszym tego słowa znaczeniu. Koneserzy odnajdą w tej muzyce świetny warsztat i kunszt. Esteci zachwycą się pięknem melodii i niespotykaną harmonią. Ludzie wierzący usłyszą modlitwę. „Mater Sanctissima” jest drugą płytą w całości poświęconą tematyce Maryjnej i – podobnie jak pierwsza – w całości nagraną w Bazylice Mariackiej w Gdańsku.

MACIEJ SIKAŁA – urodzony w 1961 r. w Gdańsku. Muzyk jazzowy, saksofonista, kompozytor, wykładowca klasy saksofonu jazzowego w Akademiach Muzycznych w Gdańsku (od 2013) i Bydgoszczy (od 2012), a także na Uniwersytecie w Zielonej Górze w latach 2004–2007. Współpracował, koncertując lub nagrywając, z czołówką polskiej sceny jazzowej m.in. z Janem Ptaszynem Wróblewskim, Henrykiem Miśkiewiczem, Tomaszem Szukalskim, Leszkiem Możdżerem, Piotrem Wojtasikiem, Jarosławem Śmietaną, Leszkiem Kułakowskim, Wojciechem Karolakiem oraz z muzykami z zagranicy, tj. Lester Bowie, David Liebman, Ronnie Burrage, Billy Harper, Wayne Dockerey, John Betsch, Kenny Wheeler, Eddie Henderson, Tim Haggans, David Kikoski.
Nagrał ponad 60 płyt, w tym 6 autorskich, z których 2 były nominowane do nagrody „Fryderyk”. Prowadził trzykrotnie zajęcia na warsztatach jazzowych w Pułtusku i kilkunastokrotnie w Nysie oraz czterokrotnie w Chodzieży, a ostatnio także w Puławach i Kielcach. Koncertował w Anglii, Austrii, Belgii, Bułgarii, Czechach, Indiach, Izraelu, Kanadzie, Meksyku, Mołdawii, Niemczech, Rosji, Rumunii, Słowacji, Słowenii, Szwecji, na Białorusi, Litwie, Ukrainie, we Francji i Włoszech.
W ankiecie „Jazz Top” czasopisma „Jazz Forum” zajmował pierwsze miejsce w kategorii saksofonu tenorowego w latach 1995–2005, 2010 i 2012–2023. Kilkakrotnie też w kategorii saksofon sopranowy.
Obecnie prowadzi swój Septet Trio (Sebastian Frankiewicz – perkusja, Wojciech Pulcyn – kontrabas) oraz współpracuje m.in. z zespołami Kuby Stankiewicza, Wojciecha Majewskiego, Jacka Rodziewicza, a także w kwartecie złożonym z wykładowców Akademii Muzycznej w Bydgoszczy – Piotr Biskupski, Krzysztof Herdzin, Grzegorz Nadolny oraz z zespołem QYAVY. Od grudnia 2019 r. współpracuje z Anną Marią Jopek.

BOGUSŁAW GRABOWSKI urodził się w 1955 r. w Sopocie. Organista, kompozytor, profesor zwyczajny Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku (aMuz), na której wykłada m.in. grę na organach, harmonię praktyczną, akompaniament liturgiczny, improwizację organową, a także budowę organów z akustyką muzyczną. Założyciel i wieloletni kierownik Katedry Muzyki Kościelnej aMuz. Wykłada także na innych uczelniach o profilu teologicznym. Jest specjalistą w dziedzinie projektowania, budowy i konserwacji organów. Współpracuje z wieloma firmami organmistrzowskimi w zakresie doradztwa i ekspertyz. Według autorskich projektów powstały m.in. instrument Katedry Muzyki Kościelnej aMuz, instrument Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Gdańsku. Od 1985 r. Główny Organista Konkatedralnej Bazyliki Mariackiej w Gdańsku, a wcześniej członek komitetu budowy organów w tej świątyni. (Podczas odbioru technicznego instrumentu przewodniczący polskiej strony w ramach międzynarodowej komisji zatwierdzającej wykonanie instrumentu). Animator życia muzycznego w Gdańsku i na Pomorzu, gdzie zorganizował ponad 1000 koncertów w ramach międzynarodowych festiwali i cykli koncertów (m.in. Mariackie Wieczory Organowe, Muzyka w Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Gdańsku). Dyrektor odbywającego się rokrocznie w Bazylice Mariackiej w Gdańsku Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej, Chóralnej i Kameralnej. Koncertuje w Polsce niemal we wszystkich ważniejszych ośrodkach oraz w Anglii, Belgii, Danii, Francji, Holandii, Niemczech, Szwajcarii, Szwecji, USA, we Włoszech, również na Białorusi, Łotwie, Ukrainie i w Rosji. Nagrał kilkanaście płyt m.in. z muzyką organową (Polska, Niemcy, USA), a także z własnymi kompozycjami z udziałem chórów i orkiestry symfonicznej oraz improwizacjami.

Organizatorzy

Dofinansowano ze środków miasta gdańska

art4you