19 lipca 2024 (piątek), godz. 20:15

Wystąpią:

Art’n’Voices Vocal Ensemble
Patryk Dopke (Gdańsk) – organy

ZESPÓŁ WOKALNY ART’N’VOICES powstał w 2010 r. w Wejherowie. Artyści chcą definiować przyszłość muzyki a cappella, a także inspirować swoją twórczością, prezentując przede wszystkim oryginalną autorską muzykę w połączeniu z najwyższej jakości brzmieniem.
Ośmioro śpiewaków zbudowało szeroki repertuar utworów współczesnych, który zawiera w większości unikatowe kompozycje stworzone specjalnie dla nich.
Grupa ma w swoim dorobku 10 nagród Grand Prix zdobytych na renomowanych konkursach w Polsce i za granicą. Art’n’Voices był laureatem konkursów: „Polifonico Guido di Arezzo” we Włoszech (2017), „Tolosako Abesbatza Lehiaketa” w Hiszpanii (2019) oraz prestiżowego konkursu a cappella w Lipsku (2023). Zespół uczestniczył w nagraniu 9 płyt CD, w tym 3 albumów autorskich. W 2021 r. zdobył nagrodę Fryderyka za album „Midnight Stories” w kategorii „Album Roku – Muzyka Współczesna”. Art’n’Voices jest pierwszym oktetem a cappella, który otrzymał to wyróżnienie.
Muzycy z powodzeniem koncertują w Polsce i Europie. Mają na swoim koncie współpracę z czołowymi polskimi orkiestrami i artystami m.in. z Leszkiem Możdżerem czy Royal String Quartet. Zespół organizuje Festiwal ArteFonie, który corocznie odbywa się we wrześniu w Wejherowie. Festiwal promuje kulturę wysoką i polską muzykę klasyczną, łącząc ją z jazzem i gatunkami alternatywnymi.

PATRYK DOPKE – organista, muzyk kościelny młodego pokolenia. Edukację muzyczną rozpoczął w Szkole Muzycznej im. Fryderyka Chopina w rodzinnym Wejherowie. Studia muzyczne odbył w Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku na specjalności muzyka kościelna, gdzie grę organową kształcił u prof. Bogusława Grabowskiego (gra liturgiczna i improwizacja) i prof. Andrzeja Szadejki (wykonawstwo literatury organowej). Poza tym brał udział w kursach interpretacji, które prowadzili Lorenzo Ghielmi, Harald Vogel oraz Pamela Ruiter-Feenstra. Artysta rozmiłowany jest w chorale gregoriańskim. Interesuje się również jego recepcją na polu tradycji łacińskiej, jak i przeobrażonej na skutek reformacji nowej jego formy – chorału protestanckiego, oraz jego zastosowania w literaturze organowej. Od 2016 r. Patryk Dopke jest drugim organistą Bazyliki Wniebowzięcia NMP w Gdańsku.

Organizatorzy

Dofinansowano ze środków miasta gdańska

art4you