16 sierpnia 2024 (piątek), godz. 20:15

Wystąpią:

Julia Fercho (Niemcy) – mezzosopran
Wiesław Czuj (Niemcy) – organy

JULIA FERCHO – mezzosopran/alt, śpiewaczka urodzona w Jeleniej Górze. W 2009 r. ukończyła z wyróżnieniem Akademię Muzyczną w Krakowie w klasie śpiewu solowego dr Ewy Wolak. Już podczas studiów szlifowała swoje umiejętności wokalne podczas licznych kursów mistrzowskich prowadzonych przez Petera Tschaplika, Dariusza Grabowskiego, Ryszarda Karczykowskiego, Elisabeth von Magnus, Teresę Żylis-Garę oraz Helenę Łazarską. Jest finalistką i laureatką konkursów wokalnych Pustina Competition w Czechach oraz EVMA Munich (2010). Po zakończeniu edukacji w Krakowie nawiązała współpracę z teatrami w Niemczech, gdzie wielokrotnie gościła jako solistka (Theater Görlitz, Eduard-von-Winterstein-Theater, Theater Koblenz, Bad Hersfeld Festival, Oldenburgisches Staatstheater, Staatstheater Braunschweig). Rozległa skala głosu i ciemne brzmienie w dolnym rejestrze sprawiają, że artystka specjalizuje się w muzyce oratoryjnej i sakralnej, posiadając w repertuarze większość znaczących partii altowych od baroku do muzyki współczesnej. Regularnie występuje jako solistka w największych niemieckich katedrach, takich jak: kościół Marii Panny w Dreźnie, Katedra w Brunszwiku, Katedra w Verden, Katedra Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Naumburgu czy Bazylika św. Klemensa w Hanowerze.
Artystka specjalizuje się również w literaturze wokalnej z towarzyszeniem organów. W 2023 r. występowała w Niemczech, Norwegii, Hiszpanii oraz Belgii. Jej występy za każdym razem zostały bardzo ciepło przyjęte przez krytyków oraz publiczność.
Śpiewaczka posiada również bogaty repertuar pieśniarski, szczególnie bliskie jej sercu są francuskojęzyczne pieśni i duety Gabriela Fauré oraz Camille’a Saint-Saënsa, które wykonuje z sukcesem podczas licznych koncertów kameralnych oraz salonowych.

WIESŁAW CZUJ – absolwent Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej II stopnia we Wrocławiu w klasie organów prof. Klemensa Kamińskiego, Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach w klasie organów prof. Henryka Klaji oraz studiów podyplomowych w Hochschule für Musik und darstellende Kunst „Mozarteum” w klasie prof. Oskara Petera w Salzburgu. Wiesław Czuj w swojej działalności artystycznej jest muzykiem wszechstronnym – gra na organach, fortepianie, a także komponuje. Często łączy elementy muzyki klasycznej i jazzu. Jest cenionym przez wokalistów akompaniatorem, wykonującym różne style muzyczne. Aktywnie uczestniczy w kształceniu młodych pokoleń muzyków. Często zasiada w jury konkursu „Jugend musiziert” promującego młodych artystów w Niemczech.

Organizatorzy

Dofinansowano ze środków miasta gdańska

art4you