23 sierpnia 2024 (piątek), godz. 20:15

Wystąpią:

Agnieszka Marucha – skrzypce
Bartosz Jakubczak – organy

AGNIESZKA MARUCHA – solistka, kameralistka, pedagog, wieloletnia propagatorka muzyki polskiej oraz twórczości Kobiet. Laureatka konkursów: III nagrody na V Międzynarodowym Konkursie im K. Szymanowskiego w Łodzi, I nagrody na I Ogólnopolskim Konkursie Muzyki Kameralnej w Zakopanem (1998r.), oraz II nagrody i nagrody specjalnej fundacji „Gaudeamus” na VI Międzynarodowym Konkursie Muzyki Współczesnej im. K. Pendereckiego w Krakowie. Dwukrotna laureatka konkursu Kiefer Hablitzel Stifftung Wettbewerb w Bernie (Szwajcaria).
Nagrała 9 płyt (w tym 4 płyty to nagrania jako solistka z orkiestrami) dla wytwórni DUX, CD Accord i Acte Prealable. 7 z nich to światowe premiery fonograficzne. W 2014 r. otrzymała nagrodę Fryderyk za płytę Chagall for Strings nagraną wraz z Opium String Quartet.
W 2015r. otrzymała nagrodę miasta Bosa (Włochy) Premio Bosa Antica za wkład w rozwój i kulturę lokalną Sardynii. W 2014r. dokonała koreańskiej premiery Chain II Witolda Lutosławskiego z Keimyung University Orchestra w Daegu Arts Center. W 2018r. prawykonała wraz z orkiestrą Filharmonii Lubelskiej Koncert skrzypcowy A-dur op. 84 Raula Koczalskiego.
Jako członek zespołu kameralnego Ensemble Modern występowała na największych estradach muzycznych, mi.in w Filharmonii Berlińskiej, Festspielhaus w Baden Baden, Alte Oper we Frankfurcie, Concertgebouw w Amsterdamie, Salle Pleyel w Paryżu, Suntory Hall w Tokyo, Seul Arts Center w Seulu in.
W swym dorobku posiada liczne publikacje dla wydawnictw krajowych (opracowania nut na skrzypce i fortepian, artykuły naukowe, publikacje w monografiach zbiorowych). Organizatorka międzynarodowej konferencji naukowej na UMFC „Polska Sonata Skrzypcowa. Geneza, interpretacja, recepcja” w 2018r.
W latach 2020-2023 pełniła funkcję Męża Zaufania Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina oraz wchodziła w skład komisji ds. Mobbingu i Dyskryminacji UMFC. Od 2022r. pełni funkcję koordynatora ds. awansów akademickich na UMFC. Przez wiele lat prowadziła studentów z Polski jak i studentów zagranicznych z Korei Płd, Chin oraz Europy (program Ersamus).
Wielokrotna stypendystka rządu szwajcarskiego ESKAS oraz stypendium MKiDN.

BARTOSZ JAKUBCZAK (*1977) Organista, kameralista, pedagog, doktor habilitowany sztuk muzycznych, profesor UMFC. Ukończył Akademię Muzyczną im. Fryderyka Chopina w Warszawie (obecnie UMFC) w klasie organów Andrzeja Chorosińskiego oraz studia podyplomowe (z najwyższym odznaczeniem) w Royal Academy of Music w Londynie u Davida Titteringtona. Jest laureatem wielu nagród przyznawanych przez tę uczelnię, między innymi Peter le Huray, Whalley Organ Scholarship Award oraz nagrody specjalnej przyznanej mu przez Petera Hurforda. W 2015 roku otrzymał prestiżowy tytuł honorowego współpracownika Królewskiej Akademii Muzycznej (Associate of the Royal Academy of Music – ARAM). W 2023 roku został odznaczony „Medalem za zasługi dla Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina”.
Uczestniczył w kursach mistrzowskich prowadzonych przez Marie-Claire Alain, Jamesa Davida Christiego, Ulrika Spang-Hanssena, Kei Koito, Susan Landale, Jona Laukvika, Ludgera Lohmanna, Haralda Vogla oraz Wolfganga Zerera. Brał także udział The McGill Summer Organ Academy w Montrealu. W 2002 roku otrzymał nagrodę Prix de la Presse podczas konkursu Grand Prix Bach de Lausanne w Szwajcarii. W tym samym roku, w Royal Festival Hall w Londynie, dokonał prawykonania utworu Salve Sancta Facies dedykowanego mu przez Davida Gortona. Był uczestnikiem wielu prestiżowych festiwali w Wielkiej Brytanii, między innymi The Spanish Baroque Music Festival, London Handel Festival, London Bach Festival, Dartington International Summer School, The Spitalfields Festival, London Organ Forum, International Organ Festival at St Albans, a także koncertów w Czechach, Francji, Grecji, Holandii, Irlandii, Niemczech, Polsce, Szwajcarii, Szwecji i Węgrzech. Ma na swoim koncie nagrania płytowe dla wytwórni Ars Sonora, Chopin University Press, Musicon. W roku akademickim 2003/2004 wykładał w Royal Academy of Music w Londynie w ramach Pidem Organ Fellowship. W 2018 roku prowadził Mistrzowski Kurs Organowy w Akademii Muzycznej im. Ignacego Jana Paderewskiego w Poznaniu. Regularnie wygłasza prelekcje podczas ogólnopolskich sesji naukowych oraz pełni funkcję jurora podczas konkursów organowych. Od 2004 roku wykłada w Katedrze Organów i Klawesynu macierzystej uczelni. We współpracy z Chopin University Press przygotował publikację Psalmodii na organy, kotły i wibrafon Marka Jasińskiego oraz Diptichos na trąbkę i organy Aldony Nawrockiej.

Organizatorzy

Dofinansowano ze środków miasta gdańska

art4you