30 sierpnia 2024 (piątek), godz. 20:15

Wystąpią:

Roman Jabłoński – wiolonczela
Damian Skowroński - organy

ROMAN JABŁOŃSKI urodził się w Gdańsku w znanej rodzinie muzycznej. Jego ojciec był kompozytorem. Studiował w Konserwatorium Moskiewskim i na Yale University of Music w USA. W 1972 r. otrzymał pierwszą nagrodę na Międzynarodowym Konkursie Muzycznym w Dallas. Nagroda ta otworzyła mu drogę do błyskotliwej kariery. Cztery lata później debiutował w słynnej Carnegie Hall. Od tej pory koncertuje z najlepszymi orkiestrami świata, takimi jak: Berliner Philharmoniker, New York Philharmonic, Jerusalem Symphony Orchestra, Scottish National Philharmonia, RAI Roma, Santa Cecilia di Roma, Cleveland Orchestra, ZDF Köln, BBC Orchestras. Występował z wielkim powodzeniem na festiwalach muzycznych w Antwerpii, Edynburgu, Toronto, Rzymie i Lizbonie. Ma w swoim dorobku wiele nagrań płytowych i radiowych dokonanych w kraju i za granicą.
Jego działalność pedagogiczna zajmuje obszerne miejsce w napiętym kalendarzu koncertowym. Od kilku lat prowadzi klasę wiolonczeli w Konserwatorium w San Sebastian w Hiszpanii oraz klasy mistrzowskie na znanych uczelniach muzycznych: Royal Academy of Music w Manchesterze, Akademie für Kunst w Berlinie, Yale University of Music. Można go także spotkać na licznych kursach muzycznych (w Norfolk w USA, Perth w Australii, Rheinsberg w Niemczech, Głuchołazach w Polsce, San Sebestian w Hiszpanii). Roman Jabłoński był ulubionym odtwórcą słynnego koncertu wiolonczelowego Witolda Lutosławskiego. Z tym wielkim kompozytorem objechał niemal cały świat, wykonując jego wybitne dzieło na koncertach i dokonując wielu nagrań płytowych i radiowych. Przyczynił się w ten sposób do wpisania koncertu w poczet najwybitniejszych utworów XX wieku.

DAMIAN SKOWROŃSKI – studia na kierunku Muzyka Kościelna odbył w Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie (organy – prof. Andrzej Chorosiński, improwizacja organowa – dr Michał Markuszewski). Brał udział w programie Erasmus+, w ramach którego kształcił się w Instytucie Muzyki Kościelnej w Universität der Künste w Berlinie. Po zakończeniu stypendium podjął regularne studia na tejże Uczelni na kierunku Improwizacja Organowa (improwizacja organowa – prof. Wolfgang Seifen, organy – prof. Paolo Crivellaro) uzyskując dyplom Bachelor (2019) oraz Master of Music (2021) z najwyższą oceną.
Oprócz cyklicznej edukacji brał także udział w licznych kursach z zakresu interpretacji oraz improwizacji organowej m. in. u takich Pedagogów jak: Helmut Deutsch, Julian Gembalski, Pierre Pincemaille, Peter Planyavsky, Lionel Rogg, Martin Schmeding.
Kilkukrotny stypendysta Rektora UMFC, Miasta Stołecznego Warszawy, Dongsan Research Foundation oraz Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w programie „Młoda Polska” (2021). Laureat II Miejsca na I Międzyuczelnianym Konkursie Improwizacji na Instrumentach Klawiszowych (Katowice, 2017) oraz laureat Nagrody Głównej na Konkursie Improwizacji w ramach 11. Międzynarodowego Konkursu Organowego im. J. P Sweelincka (Gdańsk, 2021).
Organista Parafii Ewangelicko-Augsburskiej św. Trójcy w Warszawie. Adiunkt na Wydziale Muzyki Kościelnej Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina, gdzie prowadzi zajęcia z improwizacji organowej i akompaniamentu liturgicznego oraz z organów. W 2022 roku obronił z wyróżnieniem rozprawę doktorską zatytułowaną „Akompaniament liturgiczny i improwizacja organowa jako środki wyrazu artystycznego muzyka kościelnego”.

Organizatorzy

Dofinansowano ze środków miasta gdańska

art4you