Dowiedz się więcej o Festiwalu Organowym w Bazylice Mariackiej

47. Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej, Chóralnej i Kameralnej Gdańsk 2024

Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej, Chóralnej i Kameralnej to cykl wydarzeń, który od niemalże pół wieku stanowi nieodzowną część gdańskiej kultury muzycznej. Jako jeden z najstarszych festiwali na Pomorzu na stałe zapisał się na kartach historii i jest swoistym filarem tradycji muzycznej tego regionu. Rokrocznie Festiwal przyciąga tysiące melomanów z całego świata, którzy pragną obcować z muzyką wykonywaną na zabytkowych 46-głosowych monumentalnych organach z wczesnobarokowym prospektem z 1629 roku. Przed nami 47. edycja festiwalu, po raz kolejny zatem zapraszamy Państwa do wspólnego odkrywania uroków muzyki organowej, kameralnej i wokalnej w najlepszym wydaniu, pod gwiaździstym sklepieniem Bazyliki Mariackiej w Gdańsku. Koncerty festiwalowe odbywać się będą w każdy piątek lipca i sierpnia o godz. 20:15. Dodatkowo, jak co roku, 15 sierpnia (czwartek) o godzinie 20:30 będzie miał miejsce uroczysty koncert celebrujący Święto Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny.

Podczas wszystkich 10 koncertów festiwalowych zanurzymy się w wyjątkowym brzmieniu organów, każdorazowo w nieco innym wydaniu. Od 5 lipca, kiedy to odbędzie się koncert inauguracyjny, w każdy kolejny piątek aż do 30 sierpnia będą Państwo mieli niepowtarzalną okazję zapoznać się z szerokim repertuarem, począwszy od muzyki dawnej, przez dzieła doby romantyzmu, aż kompozycje współczesne. Wyjątkowa przestrzeń Bazyliki Mariackiej sprawi, że każdy koncert festiwalowy stanie się doświadczeniem bardzo szczególnym, wielowymiarowym, otwierającym duszę na zupełnie nowy rodzaj wrażliwości.

Tegoroczną edycję festiwalu zainauguruje występ Memoriam String Quartet w towarzystwie organistki Nadiyi Velychko oraz sopranistki Moniki Sendrowskiej, pod dyrekcją Sylwii Janiak-Kobylińskiej. W tegorocznej edycji Festiwalu królować będą występy duetów z organami, mi.in. sopranistki i organisty – Julii Fercho i Wiesława Czuja (Niemcy), skrzypaczki i organisty – Agnieszki Maruchy i Bartosza Jakubczaka czy wiolonczelisty i organisty – Romana Jabłońskiego i Damiana Skowrońskiego. Nie zabraknie również solowych recitali organowych, wystąpią m.in. Alessandro Bianchi (Włochy), Marta Misztal Bloch (Hiszpania) oraz Colin Mark Andrews (Stany Zjednoczone). Podczas jednego z wydarzeń tegorocznej edycji wnętrza

Bazyliki wypełnią wdzięczne brzmienia saksofonu, które w duecie z organami stworzą niepowtarzalne w swoim zamyśle improwizacje w wykonaniu Dyrektora Festiwalu Bogusława Grabowskiego i jazzowego saksofonisty Macieja Sikały. Pośród wszystkich 10 koncertów znacząco pod względem repertuaru i wykonawców wyróżnia się występ zespołu Art’n’Voices Vocal Ensemble, zespołu wykonującego muzykę a cappella i nagrodzonego prestiżową nagrodą muzyczną „Fryderyk”. Koncert ten uświetni również występ Patryka Dopke, drugiego organisty Bazyliki Mariackiej. Wydarzeniem, które na stałe wpisało się w tradycję Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej, Chóralnej i Kameralnej, jest koncert z okazji najważniejszego Święta Bazyliki Mariackiej w Gdańsku – Święta Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Z tej okazji zapraszamy na koncert specjalny 15 sierpnia o godzinie 20:30, podczas którego wystąpi Polski Chór Kameralny Schola Cantorum Gedanensis pod dyrekcją znakomitego Maestro Jana Łukaszewskiego.

Prowadzenie koncertów: Justyna Ślubowska
Serdecznie zapraszamy!

Szczegóły festiwalu dostępne są na stronie internetowej: https://www.festiwalorganowy.pl
oraz na oficjalnym fanpage’u pod adresem: https://facebook.com/bazylikamariacka.

Organizatorzy: 

Gdańskie Centrum Organowe, Fundacja ART4U, Bazylika Mariacka w Gdańsku, Fundacja Pro Basilica Gedanensis, Akademia Muzyczna im. Stanisława Moniuszki w GdańskuDofinansowano ze środków Miasta Gdańska

Patroni honorowi: Abp Tadeusz Wojda Metropolita Gdański, Wojewoda Pomorski Beata Rutkiewicz

Patroni medialni: Gość Niedzielny, TVP Kultura, TVP Gdańsk, Radio Gdańsk, trojmiasto.pl

Organizatorzy

Dofinansowano ze środków miasta gdańska

art4you