Dowiedz się więcej o Festiwalu Organowym w Bazylice Mariackiej

Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej, Chóralnej i Kameralnej to cykl wydarzeń, który na stałe wpisał się w tradycję muzyczną Gdańska. Jest to jeden z najstarszych festiwali na Pomorzu, cieszący się niesłabnącym zainteresowaniem zarówno ze strony mieszkańców Gdańska jak i tych, którzy do stolicy Pomorza przybywają letnią porą.

Przed nami 45. edycja festiwalu, koncerty festiwalowe odbywać się będą w każdy piątek lipca oraz sierpnia o godz. 20:15 w Bazylice Mariackiej w Gdańsku. Oprócz tego 15 sierpnia (poniedziałek) o godz. 20:30 odbędzie się uroczysty koncert z okazji Święta Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny.

Nieodłączną zaletą festiwalu jest możliwość przeżywania muzyki w niezwykłym wnętrzu jednej najpiękniejszych gdańskich świątyń – Bazylice Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny – zwanej „koroną Miasta Gdańska”, której historia sięga XIV wieku.

Począwszy od 1 lipca kiedy to odbędzie się koncert inauguracyjny, podczas którego wystąpi fenomenalny Chór 441 Hz oraz znakomity organista Patryk Dopke, w każdy kolejny piątek aż do 26 sierpnia będą Państwo mieli niebywałą okazję usłyszeć zarówno dzieła dawnych mistrzów jak i muzykę współczesną, nierzadko również premierowe wykonania najnowszych kompozycji. Wyjątkowy klimat Bazyliki Mariackiej sprzyja głębszemu przeżywaniu muzyki, zagłębianiu się w jej metafizycznej naturze, odkrywaniu tego co czyni człowieka wrażliwym na piękno, uszlachetnia ludzką naturę. Jak napisał Zygmunt Krasiński w liście do swojego drogiego przyjaciela Konstantego Gaszyńskiego: „[...] muzyka najwyższą jest mową ludzkości, łączącą nas z zaświeciem duchów, wyrażającą wszystkie uczucia, na które słów nie mamy, na które przyczyn wynaleźć nie możem. Muzyka jest to wyjęcie z siebie tego, co najwięcej boskiego mamy i postawienie przed sobą.” Rozwijając myśl wieszcza, muzyka, która zabrzmi w murach świątyni będzie doskonałym tłem dla kontemplacji i indywidualnego kontaktu z pierwiastkiem boskim.

Obok muzyki organowej, podczas dziesięciu koncertów festiwalowych rozbrzmiewać będą szlachetne dźwięki saksofonu oraz wybitne prezentacje wokalne – solowe i chóralne. W Bazylice Mariackiej zagoszczą renomowane zespoły, m.in. związany z poznańskim środowiskiem muzycznym Zespół Wokalny Minimus, wspomniany Chór 441 Hz – zdobywcy miana jednego z czterech najlepszych chórów na świecie podczas Llangollen International Musical Eisteddfod 2018 – pod dyrekcją Anny Wilczewskiej oraz Jing Luo, a także zespół Art’n’Voices ubiegłoroczni laureaci nagrody fonograficznej Fryderyk w kategorii Album Roku – Muzyka Współczesna za płytę Midnight Stories.

Cykl piątkowych spotkań z muzyką, jak co roku zostanie wzbogacony o dodatkowy koncert związany z celebracja najważniejszego Święta gdańskiej Bazyliki – Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny – 15 sierpnia o godz. 20:30. Podczas tego wyjątkowego wydarzenia wystąpi najbardziej utytułowany polski zespół chóralny Polski Chór Kameralny Schola Cantorum Gedanensis pod dyrekcją maestro Jana Łukaszewskiego, którego szeroki repertuar obejmuje dzieła od renesansu do współczesności. Oprócz muzyki chóralnej podczas koncertu będą mogli Państwo wysłuchać nadzwyczajnych improwizacji w wykonaniu saksofonisty Macieja Sikały oraz głównego organisty Bazyliki Mariackiej Bogusława Grabowskiego.

Zwieńczeniem 45. edycji Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej, Chóralnej i Kameralnej będzie recital organowy w wykonaniu gościa specjalnego festiwalu, wybitnego artysty Michaela Ungera, profesora nadzwyczajnego w klasie organów i klawesynu na University of Cincinnati College-Conservatory of Music w Kanadzie.

Serdecznie zapraszamy!

Bilety w cenie: 45/30* PLN do nabycia online http://interticket.pl/festiwalorganowy oraz w Bazylice na godzinę przed koncertem.

*Szczegóły festiwalu dostępne są na stronie internetowej: www.festiwalorganowy.pl oraz na oficjalnym fanpage’u pod adresem: www.facebook.com/bazylikamariacka.

Organizatorzy: Gdańskie Centrum Organowe, Fundacja NOVA ARTE, Bazylika Mariacka w Gdańsku, Akademia Muzyczna im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku Dofinansowano ze środków Miasta Gdańska

Patroni honorowi: Abp Tadeusz Wojda Metropolita Gdański, Wojewoda Pomorski Dariusz Drelich

Patroni medialni: TVP Kultura, TVP Gdańsk, Radio Gdańsk, Dziennik Bałtycki, Gość Niedzielny, trojmiasto.pl

Organizatorzy

Dofinansowano ze środków miasta gdańska